Rozvoj kultúrneho povedomia

Autor: Alexandra Fecurová | 4.1.2012 o 11:15 | (upravené 4.1.2012 o 22:30) Karma článku: 4,40 | Prečítané:  442x

Kultúra a tradície sú už od dávnych čias ozdobou každého národa, kraja, či regiónu. Je to niečo pre nás typické a z pohľadu iných originálne.

Mažoretky Centra voľného času Dúha v Humennom a Dychový orchester Chemlon na podujatí Kultúrne leto na Námestí Slobody v HumennomMažoretky Centra voľného času Dúha v Humennom a Dychový orchester Chemlon na podujatí Kultúrne leto na Námestí Slobody v HumennomBalogová

Človek by si myslel, že v dnešnom modernom svete sa na tradičnú kultúru zanevrie, no opak je pravdou. Z generácie na generáciu sa kultúra čoraz viac udržiava a obohacuje o nové prvky. Ľudia sa snažia využiť svoju kreativitu, usilovnosť a lásku k umeniu, aby svojmu regiónu, ba dokonca i svetu, priniesli niečo nové. Robia to preto, aby pobavili seba, ale aj iných ľudí. Mnohí tvrdia, že kultúra očisťuje ľudskú dušu a prinavráti vždy chuť a silu do života. Je akýmsi psychológom. V dnešnom uponáhľanom svete plnom stresu a práce inklinujeme k činnostiam, pri ktorých môžeme relaxovať a zabudnúť na starosti každodenného života. Veľa krát nám to pomáha vyjadriť svoje pocity, emócie, ktoré v sebe dusíme. Je to aj váš prípad?
V mojom živote figuruje umenie a kultúra odmalička. Svoj doterajší život som si nikdy nevedela predstaviť bez hudby a tanca. Už ako malá som začala hrať na klavíri a tancovať. Túto záľubu mám doteraz. Každý z nás má v živote niečo, čo rád vykonáva vo svojom voľnom čase. V porovnaní s dnešnou mládežou, do ktorej bohužiaľ trochu spadám aj ja, som detstvo netrávila hraním počítačových hier, ale tancom a hudbou. Je dobré ak má dieťa záľubu. Veď aj ono prispieva k zveľaďovaniu kultúry, hoci si to ešte neuvedomuje, a popritom si oddýchne od školského života. Ak ste dospelý, ani u vás to nie je až také odlišné. Deň trávite v práci, či už pri počítači alebo nejak inak, potom prídete domov a ľahnete si pred telku. Tento váš stereotyp by mohla oživiť vaša účasť na kultúrnej udalosti alebo byť dokonca jej súčasťou.
Naša kultúra rokmi napreduje. V mojom okolí mám možnosť pozorovať ako sa mládež podieľa na akciách v našom meste. Sú členmi rôznych folklórnych, tanečných súborov alebo žiakmi základných umeleckých škôl. Každý z nich má zásluhu na rozvoji kultúrneho povedomia. Väčšinou ich k tomu vedú ich rodičia alebo blízki ľudia. Je tu mnoho ďalších odvetví, ktoré by stáli za zmienku. Výstavy v galériách, divadelné predstavenia, koncerty. Za týmto všetkým stoja nadaní ľudia, ktorí s radosťou obetujú čas, aby niečo dosiahli. Podľa môjho názoru, najväčším úspechom je potlesk a pár pozitívnych ohlasov z publika. Staňte sa aj vy súčasťou tohto veľkolepého diela. Každý má na niečo talent, ak ste ho ešte neobjavili nevadí. Stačí len podpora a jeden veľký potlesk. :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov, kriminality.

EKONOMIKA

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

V niektorých prípadoch stúpli ceny za elektrinu neúmerne.


Už ste čítali?