Rozvoj kultúrneho povedomia

Autor: Alexandra Fecurová | 4.1.2012 o 11:15 | (upravené 4.1.2012 o 22:30) Karma článku: 4,40 | Prečítané:  449x

Kultúra a tradície sú už od dávnych čias ozdobou každého národa, kraja, či regiónu. Je to niečo pre nás typické a z pohľadu iných originálne.

Mažoretky Centra voľného času Dúha v Humennom a Dychový orchester Chemlon na podujatí Kultúrne leto na Námestí Slobody v HumennomMažoretky Centra voľného času Dúha v Humennom a Dychový orchester Chemlon na podujatí Kultúrne leto na Námestí Slobody v HumennomBalogová

Človek by si myslel, že v dnešnom modernom svete sa na tradičnú kultúru zanevrie, no opak je pravdou. Z generácie na generáciu sa kultúra čoraz viac udržiava a obohacuje o nové prvky. Ľudia sa snažia využiť svoju kreativitu, usilovnosť a lásku k umeniu, aby svojmu regiónu, ba dokonca i svetu, priniesli niečo nové. Robia to preto, aby pobavili seba, ale aj iných ľudí. Mnohí tvrdia, že kultúra očisťuje ľudskú dušu a prinavráti vždy chuť a silu do života. Je akýmsi psychológom. V dnešnom uponáhľanom svete plnom stresu a práce inklinujeme k činnostiam, pri ktorých môžeme relaxovať a zabudnúť na starosti každodenného života. Veľa krát nám to pomáha vyjadriť svoje pocity, emócie, ktoré v sebe dusíme. Je to aj váš prípad?
V mojom živote figuruje umenie a kultúra odmalička. Svoj doterajší život som si nikdy nevedela predstaviť bez hudby a tanca. Už ako malá som začala hrať na klavíri a tancovať. Túto záľubu mám doteraz. Každý z nás má v živote niečo, čo rád vykonáva vo svojom voľnom čase. V porovnaní s dnešnou mládežou, do ktorej bohužiaľ trochu spadám aj ja, som detstvo netrávila hraním počítačových hier, ale tancom a hudbou. Je dobré ak má dieťa záľubu. Veď aj ono prispieva k zveľaďovaniu kultúry, hoci si to ešte neuvedomuje, a popritom si oddýchne od školského života. Ak ste dospelý, ani u vás to nie je až také odlišné. Deň trávite v práci, či už pri počítači alebo nejak inak, potom prídete domov a ľahnete si pred telku. Tento váš stereotyp by mohla oživiť vaša účasť na kultúrnej udalosti alebo byť dokonca jej súčasťou.
Naša kultúra rokmi napreduje. V mojom okolí mám možnosť pozorovať ako sa mládež podieľa na akciách v našom meste. Sú členmi rôznych folklórnych, tanečných súborov alebo žiakmi základných umeleckých škôl. Každý z nich má zásluhu na rozvoji kultúrneho povedomia. Väčšinou ich k tomu vedú ich rodičia alebo blízki ľudia. Je tu mnoho ďalších odvetví, ktoré by stáli za zmienku. Výstavy v galériách, divadelné predstavenia, koncerty. Za týmto všetkým stoja nadaní ľudia, ktorí s radosťou obetujú čas, aby niečo dosiahli. Podľa môjho názoru, najväčším úspechom je potlesk a pár pozitívnych ohlasov z publika. Staňte sa aj vy súčasťou tohto veľkolepého diela. Každý má na niečo talent, ak ste ho ešte neobjavili nevadí. Stačí len podpora a jeden veľký potlesk. :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?